Zdejší kraj je známý těžbou a zpracováním vápence, a to již od 19. století, kdy zde vznikly první vápenky. Přímo v Závratci měla první vápenka se šachtovou pecí Pacoldova systému vzniknout kolem roku…
Počátky tohoto, přibližně 4,3 km dlouhého vodního toku můžeme nalézt v zalesněné stráni pod Javorkou, odkud teče malebným údolíčkem nejprve jihozápadním a pak západním směrem k lokalitě "Na ostrově",…
Málokdo, kdo dnes prochází nebo projíždí od Seče 36 m dlouhým tunelem na těleso 42 m vysoké a 165 m dlouhé hráze zdejší přehrady, tak ví o tom, že se vlastně pohybuje pod zříceninou hradu Vildštejna,…
Podle dobových záznamů by měla pocházet první zmínka o zdejším kostele již z let 1136-1137, kdy byla kompletně nepohyblivá žena v Běstvině, jejíž bratr byl farářem tamního kostela, uzdravena na…
Skalnatý kopec i stejnojmenná zřícenina hradu obdržely své pojmenování od toho, že se pod tímto ostrohem řeka Chrudimka, dříve známá též jako Ohebka a Kamenice, ohýbá, alespoň podle knihy "Dějiny…
Zdejší kostel byl osazen plebánem již v roce 1350, kdy náležel pod chrudimský dekanát a královéhradecký archidiakonát. Roku 1358 si směnili faru plebáni Jan ze Seče (někde uváděn jako Ivan) s Otmarem…
Tento chrám Páně měl vzniknout někdy po ukončení husitských válek, protože před jejich vypuknutím se o něm nikde nehovoří. První zmínku o zdejší faře a kostelu máme z roku 1439, kdy k tomuto špitálu…
Matěj Mydlář se narodil v 1. polovině 16. století v Chrudimi ve velmi zámožné rodině. Po absolvování školy se vyučil svíčkařem a mydlářem. Hned poté vyrazil na cesty po Čechách a okolních zemích, kde…
Zdejší chrám Páně býval farním již v polovině 14. století, kdy náležel pod chrudimský dekanát a královéhradecký archidiakonát. Roku 1350 byl postoupen s celým chrudimským vikariátem k litomyšlskému…
Tento hrad bývá nazýván jako Rabštejn i Rabštejnek (dobově psáno Rabstein a Rabšteinek; ještě v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 i v jeho 2 dalších…
Zájezdec 38
538 51 Chrast u Chrudimi